ANARE Club Logo For Members of AUSTRALIAN Antarctic Programs, previously called Australian National Antarctic Research Expeditions (ANARE) ANARE Club Banner
Facebook   
Antarctic Division
State Branches & Regions
New South Wales

Sydney Midwinter 2008

Expeditioners
The Expeditioners
Expeditioners and guests
Expeditioners and guests

Ryde Eastwood Leagues Club
, 26 June.

Some notes on our Guest speaker Alisdair McGregor

Who was there


Alasdair      McGregor     Guest speaker
Lucinda     Coates     PCM92 V5 01/02 Club representative
David      Ellyard     M66 V2 03/04 Club representative
Kit     Scally     M71 M91 D92/93 V5 04/05  Club representative
Julie     Finch-Scally     Qantas
Bill     Burch     W61 V4 07/08 Club representative
Robyn      Burch      Qantas 96
Hilton     Swan     Marine Science 90/01 MI95/96
Phil     Silvestro     C81/82 V5 05/06 Club representative
Donna     Silvestro      
Colin     Christiansen     M71 C75 D77 HI85/86 V5 97/98 Club representative V1 02/03 RRS John Biscoe 72-74
Paddy      Butterworth      M87 91
Ann     Butterworth      
Lisa     Roberts     V7 02 Artist
Ken     Wilson      
Margaret     Whitelaw     D04/05 
Ron     Whitelaw      
Rohan     Whitelaw      
Denise      Allen     MI85 M86,05 C92 D88,07 Marine Science 03
Graeme     Currie     M60,67,77 W63 C69,74 MI83,85 South Pole RV Hero
Murray     Doyle     AA96-04 06-08
Paul      Lytwyn     M85
Dee     Lytwyn      
Luke     Milan     M04/05
Milan      
Bill     Storer     MI51 M54
Lindsay     Stubbs     M79
Steve     Grimsley     W61 W63
Clive      Jewell     South Georgia 53-55
Jewell      
Pat     Lavett     1961 Treaty meeting
Neil      MacDonald     M76
Rosalie     MacDonald      
Damien     Macey      
Jock     McGhee     W61 M65
Mary      McGhee      
Trevor     Olrog     MI65 W67
David     Pottage     C72 M82,85,92 MI96
Ingrid     Pottage     MI96
Leon     Sawyer     C71,75
Terri      Sawyer      
Neville     Smethurst     W61
Maureen     Smethurst      
Ron     Smith     M68
Ron     Webb     MI72 M83 Commonwealth Bay 04
Kath     McMahon     D02/03, 04/05, 05/06
Geoff     Beer     M02/03 C05/06
Tara     Beer      
Joe     Fishburn     C06
Matt     Dahlberg     MI07
Bob     Sutton     MI65 M99
Phil     Vardy     D71
Alison     Mackenzie      
Steve     Symonds     MI72
Bill     Edgar     M66
Kevin     Lewis      
Bill     Breeze     C7
Dale     Main     M04
Lenore            
Graham     Murphy     Haul to Pole 99/00
Scott     Neilson     C87
Denise     Neilson      
Robyn     Thomas     M84 C87
Olga     Thomas      
Tom     Maggs      M77 80 C88 AAD
Michael     Coyendyk     D96 MI00
Ingrid      McGaughey     M98 MI00
Tony     Hansen     AA
Richard     Stephens     C74
Penny     Stephens      
70

Apologies:
Owen Holmwood C89
Arthur and Jill Giese
John and Barbara Seaton
Tubby Giles M86 D97 MI01, 06 C03
Tom Harwood
Chris Hutchinson
Ian Tod
Sid Kirkby
Alistair Battye W62
Gilbert Wallace